Stavba domu úsporně

STAVBA DOMU
ÚSPORNĚ

Rozhodnutí postavit dům je často jedním
z nejdůležitějších rozhodnutím ve vašem životě,
protože jsou s ním spojené velké finanční náklady.
Rádi Vám v tomto článku poradíme, abyste nekupovali
zajíce v pytli.


Stavba domu úsporně

Spoustu Čechů sní o vlastním domově, ale často nejsou spokojeni s nákupem domu na sekundárním trhu, a tak se rozhodnou pro stavbu vlastního.
Rozhodnutí postavit dům je často jedním z nejdůležitějších rozhodnutím ve vašem životě, protože jsou s ním spojené velké finanční náklady. Není divu, že každý hledá způsob, jakým co nejvíce stavební náklady snížit, aniž by se vzdal svého vysněného bydlení.

Jaké máme možnosti?

Řešením může být stavba domu svépomocí. My vám vysvětlíme, co to stavba domu svépomocí znamená a případně proč tuto variantu zvolit.

Výstavba na zakázku vs. svépomocí

Už když se o stavbě domu rozhodujete, musíte zvážit, v jaké podobě bude realizována. První možností je svěřit stavbu stavební firmě, která provede všechny práce. Vy bude pouze vyplácet mzdy a dohlížet na průběh stavby. Stavba tímto způsobem je velmi rychlá a mimořádně pohodlná – obzvláště pokud je stavba financována hypotékou. V tom případě stačí dodržet termíny stanovené bankou a splácet úvěr. Nevýhodou je vysoká cena stavby.
Alternativou je stavba domu svépomocí. V tomto případě jsou nejjednodušší stavební práce prováděny svépomocí a na ty složitější mohou být využiti specialisté. Kromě toho jsou všechny stavební materiály vyhledávány a objednávány samostatně. Pro tuto variantu je ale nutné, abyste měli alespoň základní stavební znalosti. Stavba domu svépomocí může být velmi časově náročná, může trvat 2 roky nebo déle. Kompenzací je ale ušetřená peněžní částka.

Jak mohu ušetřit?

Tím, že uděláte spoustu práce sami, ušetříte velkou část svých peněz. U složitějších činností můžete vyhledat profesionály, kteří mají konkurenceschopné ceny – stačí jen porovnat nabídky od různých dodavatelů. Díky tomu se nemusíte obávat, že byste za realizační služby přepláceli.
Ale to není vše. Ušetřit můžete i díky nezávislému nákupu stavebních materiálů. Nejen že můžete najít nejlevnější nabídku na trhu, ale můžete také vyjednávat ceny. Je však třeba připomenout, že při stavbě svépomocí je nutné vybírat materiál, který se vám bude snadno instalovat. Příkladem je konstrukce z pórobetonu. Tvárnice jsou lehké a se systémem pero-drážka se snadno instalují.
Kolik přesně můžete ušetřit je samozřejmě individuální záležitostí. Závisí totiž na rozsahu vámi prováděných prací, míře použitých dodavatelů a cenách materiálů. V průměru se odhaduje, že díky stavbě svépomocí můžete ušetřit až 20 % z celkových nákladů.

Stavíme – kde začít?

Stavba domu svépomocí vyžaduje velké odhodlání, protože většinu věcí musíme řešit sami. Nejprve byste se měli seznámit s místním územním plánem. Díky tomu zjistíte, jakou budovu lze na našem pozemku postavit a zda existují nějaká omezení. Pokud takový plán neexistuje, měli byste zkontrolovat, zda jsou pro danou oblast připraveny podmínky rozvoje. Teprve poté, co tyto dokumenty prostudujete, byste se měli rozhodnout, jaký design bude pro váš dům vhodný. Pokud si dům stavíme sami, měl by být jeho tvar co nejjednodušší.
V dalším kroku musíte splnit formality stanovené stavebním zákonem a informovat příslušné orgány o vašem plánu postavit dům.

Jak postupovat?

Při stavbě svépomocí musíme vzít v úvahu, že stavební práce budou trvat dlouho, možná i několik let. Všechny aktivity by proto měly být dobře a pečlivě naplánovány. Nejlepší je načasovat stavbu domu tak, aby byl před zimou hotový plášť budovy. V tomto ročním období jsou práce obvykle zastaveny. Je třeba se vyhnout nízkým teplotám a mrazům, a to jak při nalití základů, tak při jiných pracích s použitím vápenocementové malty.
Myslete také na to, že ať budete stavět s firmou či svépomocí, je nezbytný stavbyvedoucí, který dohlíží na všechny práce a stará se o bezpečnost zaměstnanců.

Stavba domu svépomocí je příležitostí k výraznému snížení nákladů. Je ale třeba mít na paměti, že to od nás bude vyžadovat více úsilí, času a práce.