Chemická kotva

Na co si dát pozor ještě předtím, než začnu pracovat?

Před samotným započetím práce doporučujeme připravit si veškeré potřebné vybavení, jelikož doba vytuhnutí kotvy je velmi rychlá (2-8 minut). Pokud kotvící prvek nemá šikmé drážkování, je nutné toto drážkování provést bruskou, aby nedošlo k případnému protočení při povolování či utahování, popřípadě vytržení z nosné konstrukce.

Všechny obrázky je možné po kliknutí otevřít v plném rozlišení.

Postup montáže chemické kotvy:

1. Volba vrtáku a příprava otvorů

1.krok-280

Volba průměru správného vrtáku závisí na nosné konstrukci. U dutých materiálů volte průměr odpovídající průměru pomocného sítka. U plných materiálů změřte kotevní prvek a připočítejte 2 mm, zde se sítko nepoužívá. Tímto vrtákem proveďte požadovaný počet otvorů do přiměřené hloubky.

2. Čištění otvoru

2.krok-280

Z vyvrtaného otvoru odstraňte pomocí čistícího kartáčku nebo pumpičky zbytky prachu po vrtání.

3. Vložení sítka s víčkem

3.krok-280

Do otvoru vložte připravené plastové nebo kovové sítkosnižující spotřebu chemické kotvy. Připomínáme, že u plných materiálů se sítko nepoužívá.

4. Příprava kartuše k použití

4.krok-280

Odšroubujte krycí víčko z kartuše a našroubujte přiložený aplikátor sloužící k dokonalému promísení směsi chemické kotvy. Následně vše vložte do výtlačné pistole.

5. Příprava směsi k použití

5.krok-280

Abychom zajistili dokonalé promísení složek chemické kotvy, je nutné vytlačit zkušební vzorek o délce 5-10 cm mimo konstrukční otvor. Poté je směs připravena k použití.

6. Plnění otvoru směsí

6.krok-280

U dutého materiálu vyplňte ode dna směrem nahoru celé vložené sítko. U plného podkladu vyplňte pouze polovinu připraveného otvoru.

7. Uzavření sítka

7.krok-280

Po dokonalém naplnění sítka směsí chemické kotvy toto sítko uzavřeme víčkem (je součástí sítka), aby nedocházelo v průběhu osazení ocelového prvku k nežádoucímu vytlačení aplikované směsi vně nosné konstrukce.

8. Upevnění prvku

8.krok-280

Otáčivým pohybem vložte kotvený prvek do konečné polohy a nechte chemickou kotvu vytvrdnout.

9. Vytvrdnutí

9.krok-280

Takto připravené ukotvené prvky nechte vytvrdnout dle návodu na obalu chemické kotvy. Doba úplného vytvrdnutí se liší dle venkovní teploty a typu použité kotvy (2-8 minut).

10. Upevnění předmětu

10.krok-280

Po dokonalém vytvrdnutí chemické kotvy je možné připravený prvek použít.

11.krok-280

11. Doporučení

V případě, že nespotřebujete celý obsah kartuše, doporučujeme řídit se následujícími kroky.

  • Po použití nesundávejte aplikátor, ale ponechte jej na tubě.
  • Malta v aplikátoru vytuhne a slouží jako dokonalý uzávěr zabezpečující zbytek materiálu před znehodnocením.
  • Při další aplikaci odstraníte starý aplikátor a použijete aplikátor záložní!

Ukázky rychlosti vytvrdnutí a pevnosti:

Upevnění v materiálu

12.spoj-280

Obrázek zobrazuje, jakým způsobem je zajištěno upevnění v dutém materiálu, které znemožní vytržení.

Rychlost

13.pevnost-280

Pevnost našeho vzorku po 5 minutách.

Produkty vztahující se k tomuto postupu

Závitová tyč 4.8 Zn M12x1000 mm

Vaše cena bez DPH: 46,93 Kč
Vaše cena vč. DPH: 56,79 Kč
Závitová tyč je často používaný spojovací materiál. Používá se ke kotvení základových trámů dřevostaveb, při tesařských pracích nebo jako kotvící prvek při montáži.

Plastové sítko 15x85 mm M12 k chemické kotvě pro kotvení do dutých materiálů

Vaše cena bez DPH: 6,80 Kč
Vaše cena vč. DPH: 8,23 Kč
Slouží ke kotvení svorníků a armovacích výztuh v dutých materiálech, kdy sítko je naplněno až po okraj Chemickou kotvou a poté je svorník nebo výztuha šroubovým pohybem vtlačena dovnitř.

KP1 Úhelník s prolisem 90x90x65x2,5mm (20)

Vaše cena bez DPH: 25,70 Kč
Vaše cena vč. DPH: 31,10 Kč
L profily s hlubokým prolisem jsou vysoce odolné proti prohybu. Tyto elementy mají mnoho promyšlených systémů otvorů a díky tomu je lze použít jak u standardních řešení, tak i pro individuálně navrhovaná spojení. 90x90x65x2,5 mm

Čistící kartáček k chemické kotvě průměr 12 mm

Vaše cena bez DPH: 57,50 Kč
Vaše cena vč. DPH: 69,58 Kč
Kartáček je určen pro vyčištění vyvrtaných otvorů v materiálech, do kterých bude později použita chemická kotva. Po použití kartáčku je doporučeno ještě vyfoukat otvor pomocí výtlačné pumpy kvůli 100% funkčnosti kotvy.

44u Chemická kotva Vinylester bez styrenu 300 ml do vlhkého prostředí

Vaše cena bez DPH: 213,40 Kč
Vaše cena vč. DPH: 258,21 Kč
Chemická kotva Vinylester je vysoce kvalitní vinylesterová chemická kotva bez rozpěrných sil s velmi dobrými mechanickými vlastnostmi a chemickou odolností, vhodná i do vlhkého prostředí, nahrazující hmoždinky, kovové kotvy apod. Použití je možné při kotvení závitových tyčí, závitových objímek, armovacích tyčí (např. roxorů), různých profilů atd., do většiny typů plných i dutých stavebních materiálů jako jsou cihly, beton, kámen, problematické zdi z nesoudržného materiálu apod.

44u Chemická kotva Polyester bez styrenu 300 ml (celoroční -10°C až +35°C)

Vaše cena bez DPH: 168,00 Kč
Vaše cena vč. DPH: 203,28 Kč
Vysoce kvalitní polyesterová chemická kotva bez rozpěrných sil s velmi dobrými mechanickými vlastnostmi a chemickou odolností nahrazující hmoždinky, kovové kotvy apod. Je vhodná pouze do suchého prostředí. Použití při kotvení závitových tyčí, závitových

Vrták SDS+ 12x350mm, čtyřbřit Stavtool

Vaše cena bez DPH: 69,70 Kč
Vaše cena vč. DPH: 84,34 Kč
Čtyřbřitý hrot pro jednodušší rovnoměrné vrtání, dvojitá šroubovice pro odvod odvrtaného materiálu. Určeno pro vrtání do cihel, tvárnic, zdiva, betonu a žuly.

Kladivo kombinované SDS+ 800W D25133K-QS, 2,6J DeWalt

Vaše cena bez DPH: 3 441,00 Kč
Vaše cena vč. DPH: 4 163,61 Kč
Elektropneumatické kombinované kladivo, SDS+ D25133K vhodné pro vrtání otvorů průměrů 4-26 mm. Upínání nástrojů ve sklíčidle SDS-plus. Vypnutí otáčení při sekání pro lehké sekání do cihel, měkkého zdiva a příležitostně i v betonu. Vypnutí příklepu pro vrtání do dřeva, oceli, keramiky a pro šroubování. Příklepový mechanismus kladiva poskytuje vysoký výkon a současně nízké namáhání kritických součástí stroje.
12345678