Moderní stavba a pórobeton

MODERNÍ STAVBA
A PÓROBETON

Trendy ve stavebnictví se mění každých několik let.
Investoři a dodavatelé hledají nová řešení a materiály,
které jim umožní stavět budovy splňující současná kritéria. Jedním z takových materiálů je pórobeton.


Moderní stavba a pórobeton

Moderní výstavba není jen o inovativním přístupu k architektuře, ale také o využití technologií a stavebních materiálů, které vám umožní stavět levně, spolehlivě a v souladu s přírodou. To vše lze splnit s využitím pórobetonu.
Trendy ve stavebnictví se mění každých několik let. Investoři a dodavatelé hledají nová řešení a materiály, které jim umožní stavět budovy splňující současná kritéria. Jedním z takových materiálů je pórobeton.

Co to je?

Jedná se o směs vody, vápna a mletého křemenného písku, která se vloží do autoklávu a stlačí se parou. Vzniknou tak vzduchové póry, které zajišťují vysokou tepelnou izolaci a povrch pórobetonových tvárnic je mírně drsný (podobný pemze).

Výhody pórobetonu

Pórobeton má mnoho skvělých vlastností, díky kterým je ideální volbou pro stavbu. Počínaje snadnou zpracovatelností přes vysokou tepelnou izolaci až po výborné akustické vlastnosti. Pojďme si o těchto výhodách říct víc.

Nízká hmotnost a snadné zpracování

Pórobetonové tvárnice jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje, což výrazně urychluje práci. K přenesení tvárnice není třeba více stavebníků, čímž výrazně ušetříte za pracovní síly. Rovněž není třeba používat vysokozdvižné vozíky.
Velmi důležitá je i snadnost zpracování. K řezání tvárnic nebo vytváření drážek pro instalaci nepotřebujete žádné speciální nástroje – stačí vám pila a škrabák na pórobeton.

Vysoká tepelná izolace

Z pórobetonu lze postavit jakýkoli typ zdi, ale speciálně se hodí pro stavbu vnějších stěn. S pórobetonem můžete postavit jednovrstvou stěnu bez jakékoliv další izolace.  Tento materiál se totiž vyznačuje vysokou tepelnou izolací, která je nejvyšší mezi ostatními stavebními materiály. V případě dvouvrstvých stěn přidáváme k pórobetonu polystyren, minerální vatu nebo PIR a PUR desky.

Odpor a akustické vlastnosti

Dalšími důvody, proč pórobeton ke stavbě zvolit jsou odpor a vysoká zvuková izolace. První z těchto výhod se týká odolnosti proti atmosférickým faktorům (např. silnému mrazu) a chemické odolnosti. Pórobeton s vysokou hustotou má navíc dostatečnou pevnost v tlaku, proto je možné ho použít také při stavbě vícepodlažních domů. Ale to není vše. Je také nutné zmínit vysokou požární odolnost pórobetonu. Bezpochyby jde o velice bezpečnou konstrukci – třída odolnosti pórobetonu je A1. Kromě toho má pórobeton dobré akustické vlastnosti, takže se hodí i ke stavbě domu umístěného v blízkosti rušné silnice.

Paropropustnost

V neposlední řadě nesmíme opomenout propustnost vodní páry. Ta je výborná díky porézní struktuře a vysoké difuzivitě. V místnostech z pórobetonu je vhodné klima, a díky tomu se v budově nevytváří vlhkost a netvoří se plísně ani houby.

Trendy

Pórobeton se díky svým výhodám perfektně hodí pro moderní a trendy stavby. Mnoho projektů rodinných domů či bytových objektů zahrnuje použití pórobetonu jako hlavního stavebního materiálu. Pojďme se podívat, jaké technologie a trendy v současné době dominují.

Jednoduchá moderní konstrukce

Nynější architektura se zaměřuje především na minimalismus. Dům v tomto stylu je konzistentní z hlediska typu a barvy ve všech jeho prvcích – od střechy, přes okna až po fasádu. Někdy se v takovém domě odkazuje na architektonický styl charakteristický pro danou oblast. Dominuje však jednoduchost a elegance, což pórobeton jen usnadňuje.

Praktické řešení prostorů

Moderní stavby jsou navrhované tak, aby byla funkčnost prostoru co nejlepší. Velký důraz je kladen na propojení kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem, čímž vznikne otevřený prostor. Dále je důležité rozložení místností, které by mělo být co nejpraktičtější. Interiér domu lze pohodlně a volně přetvořit pórobetonem, který je ideální jak pro nosné, tak pro dělící stěny.

Energeticky úsporné domy

Zájem o nízkoenergetické či pasivní domy neustále roste. Je to logické, protože spotřeba energie v takovém domě je až čtyřikrát nižší než v tradičním domě. Pórobeton je pro takovou stavbu ideální, jelikož má skvělé tepelně izolační vlastnosti – např. superizolační tvárnice o tloušťce 48 cm dosahuje hodnoty U = 0,16 W/m3K.

Energetická náročnost budov

Energetická náročnost budov je dokument s výpočty, které ukazují spotřebu energie daného domu potřebnou na vytápění, větrání, osvětlení, přípravu teplé vody atd. Tyto hodnoty umožňují odhadovat budoucí náklady související s provozem domu. Jedním z nejdůležitějších parametrů je součinitel prostupu tepla (čím nižší, tím nižší tepelné ztráty). Pórobetonové tvárnice Termalica a 15 cm vrstva polystyrenu mohou společně dosáhnout hodnoty U = 0,12 W/m2K, což je výrazně pod limitem stanoveným předpisy.

Pórobeton je materiál, která vyhoví i těm nejpřísnějším nárokům zákazníka, současným trendům a také požadavkům na energetickou náročnost.