Absorbér Rigitone - Návod na kalkulátor i s příkladem

Výpočet dozvuku prostoru

Když jsme se o Absorbéru Rigitone dozvěděli, jako první nás napadlo zkontrolovat akustiku v naší zasedací místnosti. Narazili jsme však na problém, že neexistuje žádný kalkulátor, s kterým lze akustiku v místnosti spolehlivě vypočítat. Rozhodli jsme proto, že ho vytvoříme sami.

Příklad výpočtu v DSK

Na našem příkladu výpočtu dozvuku zasedací místnosti vám vysvětlíme, jak správně kalkulátor použít:

Naše zasedací místnost má rozměry 5,2 x 6,2 x 2,6 m (d x š x v). Strop je ze sádrokartonu, stěny ze sádrové omítky a je zde jedno okno o rozměru 2,5 x 1,4 m. Na podlaze je položená keramická dlažba.

Na výpočet dozvuku nám slouží tento vzorec:

T ... celková doba dozvuku v sekundách
a ... pohltivost materiálu v sekundách
s ... plocha materiálu
∑ a x s ... součet všech ploch v metrech vynásobených činitelem pohltivosti (např.obsah stropu x pohltivost materiálu stropu + obsah všech stěn x pohtivost omítky + …)

S výpočtem se ale trápit nemusíme, stačí zadat požadované hodnoty do formuláře. Jako příklad pro výpočet využijeme naši zasedací místnost.

Nejprve jsme v kalkulátoru vybrali typ místnosti, kterou chceme spočítat. Jak už víme, u každého typu místnosti je hodnota dozvuku jiná, proto je nutné tento údaj do výpočtu zahrnout.

V dalším kroku jsme doplnili základní rozměry místnosti. U podlahy, stropu a stěn bylo potřeba vypočítat obsah a vybrat použitý materiál. Po zadání potřebných parametrů se nám v pravém sloupci načetly hodnoty pohltivosti zvuku.

Chtěli jsme, aby výsledná hodnota doby dozvuku byla co nepřesnější, proto jsme do kalkulátoru zahrnuly i další parametry jako pohltivost židlí, stolů, skříní, dveří a oken. Všechny údaje jsme vyplnili do formuláře a (stejně jako v předchozím kroku) se nám v pravém sloupci zobrazily hodnoty pohltivosti zvuku.

Po vyplnění všech potřebných údajů nám vyšla hodnota dozvuku místnosti bez použití Absorbéru Rigitone. Hodnota dozvuku v naší zasedací místnosti se ukázala jako velmi nevyhovující.

Níže je možnost navolit libovolný počet Absorbérů Rigitone – v závislosti na počtu absorbérů použitých v prostoru se nám hodnota dozvuku mění.

A výsledek?

Po vyzkoušení různých variant nám jako optimální počet desek do zasedací místnosti vyšlo 6 kusů. Nákup 6 kusů desek do zasedací místnosti nás bude stát 67 330 Kč bez DPH. Ačkoliv se cena může zdát vysoká, jedná o investici, která se brzy vrátí. Ukažme si to na příkladu:

Dvakrát týdně pořádáme min. pětihodinové obchodní porady, kterých se většinou účastní 16 osob. Při tomto počtu osob a nízké pohltivosti zvuku se brzy stane, že jsou účastníci z prostředí unaveni a ztrácí pozornost. Když počítáme, že náklad společnosti na jednu osobu je 400 Kč/h a že z pětihodinové porady se průměrně 2 hodiny nikdo z účastníků vlivem prostředí nesoustředí, vyjde nám finanční ztráta za jednu poradu 12 800 Kč. Jednoduchou matematikou zjistíme, že naše investice se díky správnému akustickému řešení prostoru vrátí během dalších 6 porad. Návratnost investice je tak v našem případě již do 1 měsíce!

Zaujal Vás Absorbér Rigiton?

Můžete si jej zakoupit i na našem e-shopu.

Absorbér Rigitone 8-15-20 super,
180 x 105 x 8 cm, Activ Air, Rigips

Absorbér Rigitone je designový sádrokartonový volně
zavěšený ostrov, který je dodáván
v barvě...

Už víte, jak na to a chcete si vypočítat hodnotu dozvuku sami, případně chcete zjistit více informací o samotném Absorbéru?