Barvy v interiéru

Barvy v interiéru

Zohledňujete při výběru interiérových barev jejich vliv na vaši psychiku? To byste měli! Barvy kolem nás totiž ovlivňují naši aktuální náladu více něž myslíme. Zvolení správných barev je důležité v reklamě, v módě, a především v místě, kde trávíte většinu svého volného času – u vás doma. Jak tedy zvolit správné barvy do interiéru, abychom se zde cítili dobře?


Modrá

Obecně je modrá barvou klidu a harmonie. Zklidňuje, ale zároveň pomáhá zvýšit koncentraci. Probouzí kreativitu a inspiraci, napomáhá v komunikaci. Perfektně se hodí do obýváku, koupelny, pracovny nebo ložnice. Jen pozor na zvolení správného odstínu, bledě modrá může působit až chladně.

Fialová

Vzhledem k tomu, že fialová barva je směsí studené modré a teplé červené, může být uklidňující a stejně tak provokující. Při dobré volbě se může stát exkluzivní ozdobou interiéru, a to jak obýváku, tak třeba i ložnice.

Červená

Jedná se o velmi provokativní barvu, je považována za barvu zlosti a vzteku. Dodává energii, elán, aktivitu, uvolňuje potlačené emoce, které mohou občas vést až k agresivitě. Podněcuje chuť k jídlu, proto se nehodí do kuchyně. Naopak použitá s mírou může skvěle ozvláštnit ložnici či obývák.

Žlutá

Žlutá je barvou optimismu. Působí blahodárně na všechny smysly, zlepšuje náladu, dodává životní energie. Je to barva intelektu, podporuje paměť, pozitivně ovlivňuje intelekt a koncentraci. Vhodná je do dětských pokojů a pracoven.

Růžová

Barva něhy, nevinnosti, spokojenosti, klidu a lásky. Má podobný vliv jako červená, ale působí jemněji. Můžete ji uplatnit jako doplňkovou barvu do kuchyně, jídelny, ale do obývák, kde působí něžně a elegantně.

Zelená

Zelená barva symbolizuje rovnováhu, harmonii a klid. Uklidňuje a stimuluje přetíženou mysl. Zklidňuje a dodává životní energii. I když se to možná nezdá, zelená barva je považována za neutrální barvu a kombinovat ji můžete s hnědou, bílou, ale i oranžovou a žlutou. Zelená se hodí i do ložnice, kuchyně, obýváku i dětského pokoje.

Černá

Černá působí nejdepresivněji ze všech barev. Často vzbuzuje pocity úzkosti a strachu. Pokud máte psychické problémy, černé se vyhněte. Moderně a elegantně může působit v koupelně, obýváku, kuchyni i ložnici.

Bílá

Bílá je barva světla, symbol čistoty, nevinnosti, věčnosti a moudrosti. Tato barva je jako stvořená na to, aby se kombinovala s dalšími, o něco živějšími odstíny. Uplatnění najde snad ve všech prostorech domácnosti. Speciálně se hodí k optickému zvětšení malých místností.

Možná se vám to po přečtení článku nezdá, ale žádná barva není v podstatě špatná. Jde jen o správně zvolené kombinace. Zároveň má každý člověk rád jiné barvy, a proto se opravdu při zařizování svého domova soustřeďte na své pocity.